Haber

Putin, BDT’de güvenlik ve istikrara yönelik zorluk ve tehditlerin her yıl arttığını söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında güvenlik ve istikrar konularında iş birliğinin değerli olduğunu belirterek, “Maalesef bu alanlarda özellikle dışarıdan gelen zorluklar ve tehditler her geçen yıl artıyor. .” söz konusu.

Putin, St.Petersburg’da BDT ülkeleri devlet başkanlarının geleneksel gayrı resmi toplantısında konuştu.

BDT ile iş birliğini artırmanın üye devletlerin çıkarına olduğunu ifade eden Putin, “BDT’deki iş birliğinin derinleştirilmesinin halklarımızın çıkarına olduğuna inanıyorum, sosyo-ekonomik kalkınma sorunlarının daha aktif bir şekilde çözülmesine yardımcı olacaktır” dedi. ve bölgesel istikrar ve güvenliği güçlendirmek.” ifadesini kullandı.

BDT ülkeleri arasında güvenlik ve istikrar konusunda iş birliğinin önemine dikkat çeken Putin, “BDT ülkeleri arasında temel iş birliği alanlarından biri de ortak Avrasya bölgemizde güvenlik ve istikrarın sağlanmasıdır. Ne yazık ki yaşanan zorluklar da ortadadır.” ve bu alanlarda özellikle dışarıdan gelen tehditler her yıl artıyor, ancak değerli iş birliğine ihtiyaç yok. dedi.

2022 yılının ortasında Rusya ile BDT ülkeleri arasındaki ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artarak 81,5 milyar dolara ulaştığını anlatan Putin, söz konusu hacmin 100 milyar dolara ulaşacağı yönündeki temennisini de kendisiyle paylaştı. yıl sonunun prestiji.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu