Haber

İlk vaka tespit edildi: 8 işletmeye ‘şap’ karantinası

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde hayvanlarda şap hastalığı nedeniyle il ve ilçe canlı hayvan pazarlarının bir sonraki duyuruya kadar yasaklandığını duyurdu.

NTV’nin haberine göre, Bakanlığın aldığı kararın ardından üretici dernekleri üyelerini kararı uygulamaları konusunda uyardı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği de deprem bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’de şap hastalığından kaynaklanan riskler konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof.

Arslan, bölgede veterinerlik hizmetinin aksamaması için depremde muayenehanesi yıkılan veteriner hekimlere konteyner temin edilmesini istedi.

Aşı ve ilaç temininin de bir süre ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

BAKANLIK: AŞI BUGÜN KULLANIMA HAZIR

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Irak’ta şap hastalığına ilişkin gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği Şap Yönetmeliğine uygun Numune Verme ve Test Protokolü çerçevesinde farklı lokasyonlardan Bakanlığımız Şap Enstitüsü Müdürlüğüne incelenmek üzere numuneler gönderilmiştir. Hastalık ve Çaba Komitesi (EuFMD).

Enstitümüzce bir örnekte ülkemizde daha önce bulunmayan SAT-2 serotipi tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için ivedilikle çalışmalara başlanmış olup, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konu ile ilgili uyarılmıştır.

Bakanlığımız, hastalığın ülkemize yayılmasının önlenmesi amacıyla ivedilikle ilgili kurumlarla iletişime geçerek sınır gözetimi ve yol denetim faaliyetlerinin artırılması konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır.

‘İLK VAKA TESPİT EDİLDİ’

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda ilk SAT-2 serotip şap hastalığı vakası tespit edildi. Halihazırda hastalıktan muzdarip 8 işletmede kordon-karantina dahil tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirim yapılmıştır.

Şap Enstitüsü Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar sonucunda SAT-2 serotipine karşı aşı üretilerek 9 Mart 2023 prestijiyle kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış ve şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve dışı) ülke genelinde durdurulmuştur. kesim, ithalat ve ihracat için yapılan sevkıyatlar hariç, bahar şapı aşılama kampanyası dönemi.

SAT-2 serotip şap hastalığı ile ilgili tüm gelişmeler Bakanlığımızca ilk andan itibaren yakından takip edilmekte ve gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Ülkemizde ilk kez görülen bu serotipe karşı aşı üretimini ivedilikle tamamlayan Bakanlığımız, sığırlarımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları hızla yürütüyor.

haber-nurdagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu