Haber

BM, İsrail ve Filistin’i “provokasyonlardan ve tek taraflı adımlardan kaçınmaya” çağırdı

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Filistin’i istikrar ve barış müzakerelerini baltalayacak provokasyonlardan ve tek taraflı adımlardan kaçınmaya çağırdı.

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Wennesland, İsrailliler ve Filistinlilerin Batı Şeria’da artan şiddetin ortasında olduğunu söyledi.

2022’nin son aylarında artan şiddet olayları nedeniyle “çok ağır bir insani bedel ödendiğine” işaret eden Wennesland, uluslararası toplumun desteği ve işbirliği olmadan çatışmaların sona ermeyeceğini ve barışçıl bir çözümden kaçınılacağını belirtti.

Wennesland, “Sahadaki olumsuz gidişatı tersine çevirirken, Filistin yönetimini güçlendirirken ve Filistinlilerin ekonomik faaliyetleri için gerekli alanı sağlarken, Filistinlilerin erişimini ve hareketini iyileştirmek için acil somut adımlar atma çağrımı yineliyorum.” dedim.

Öte yandan İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, BM Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) ülkesine yönelik soruşturmasını “çok taraflı terörizmin cihat savaşı” olarak nitelendirerek sert tepki gösterdi.

Erdan, “Bu cihatta kullandıkları silahlardan biri de uluslararası organları manipüle etmek ve kötüye kullanmaktır. İsrail’i tüm taleplerine uymaya zorlamak için bu örgütleri silahlandırıyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail’in BM oylamalarının ardından ülkesine yönelik yaptırımlarının “çok taraflılığın ve uluslararası hukuka dayalı düzenin kalbini yok ettiğini” söyledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Batı Şeria’daki çatışmalardan duyduğu kaygıyı dile getirirken, tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu.

İki devletin iletişim kurarak çözüme ulaşmasını tehlikeye atan tek taraflı eylemlere karşı çıkmaya devam ettiklerini belirten Thomas Greenfield, bu eylemlerin Harem-i Şerif’teki eylemler, yerleşim ve karakolları meşrulaştırma, ilhak, terör eylemleri ve provokasyonu içerdiğini söyledi.

İsrail’in Filistin’e yaptırımları

31 Aralık 2022’de BM Genel Kurulu, Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin hukuki sonuçları hakkında “danışma görüşü” vermesini isteyen kararı kabul etti.

İsrail hükümeti ise bu duruma tepki göstererek 6 Ocak’ta Filistin’e yönelik vergi fonlarından yaklaşık 39 milyon dolar kesinti yapmak ve bu parayı kaybeden İsrailliler için kurulan bir fona aktarmak da dahil olmak üzere beş maddelik bir yaptırım kararı aldı. Filistinli silahlı grupların saldırılarında hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu